Professorat

Professors de CAV a la 2016 IAMCR Conference

Del 27 al 31 de juliol, té lloc a la University of Leicester (Gran Bretanya) el congrés que organitza anualment la International Association for Media and Communication Research (IAMCR) i on els professors de la Facultat, Carlos Aguilar, M. Ángeles García, Lucía Jiménez, Mario Pérez-Montoro i Lydia Sánchez, han presentat tres comunicacions: «Discourse and informative quality: measuring referred to speech in the new services of Spanish public and private television channels», «Informative quality and pluralism in the news services of regional television channels: a proposal for a quality index» (C. Aguilar, M. Á. García i L. Sánchez) i «Media on mobile devices: usability and information access» (L. Jiménez, M. Pérez-Montoro i de nou L. Sánchez).